Staff Members

 

HEADMASTER

CM Girvin                    B.Sc (Hons) M.Phil

DEPUTY PRINCIPALS

DP Knight                    HDE                            

PB Victor                     HDE

HEADS OF DEPARTMENT

MJ Burger                   Cert. in Education       Grade 11

M Cole*                       BEd                              Academics and Leadership

CL Edy*                        BComm HDE               Grade 10

R Harmse*                  HDE DSE                      Grade 9

BG Hopkins                  HDE                             Grade 9

DM Kroone                  MEd                             Grade 12

VL Mbuyazi                  BA                                Grade 12

SS Moodley*               HDE                             Grade 8

OCF Mundell*             BA HDE                        Grade 8

SD Ndebele                 BEd (Hons)                  Grade 10

RC Panday                   BA HDE                        Discipline Officer

AM Sparks*                 HDE                             Grade 11

JR Steytler                   BEd (Hons)                    LSU

TEACHERS

FULL TIME

KL Alexander               B.BAdmin

NE Atkinson*               BA (Hons) HDE

N Badenhorst*            BEd

IA Bothma*                 BA (Education)

SJ Boyce                      BEd BA (Hons)

E Burger                      HDE                                        

ME Dedekind              BTech (FA) PGCE

DJ Dunlop                    BA BEd

TW Farquhar               BA BSoc Sci (Hons) PGCE                   

E Fourie                       BEd                                                                                         

GA Gilbert                   BA HDE                                                           

GA Giorko*                  BEd Nat. Diploma (Drama)

MC Gordon                  BA HDE                                               

SCB Griffiths*               Nat. Diploma (Elec. Eng.) PGCE

M Grobler                   BSc                              

S Haluman                   HDE

DA Hammond             B.Paed (Arts) M.Phil (Linguistics)

R. Jordaan*                 HDE FDE

MB Leppan                  HDE

J Leuschke                   BSc HDE ACE                                      

CR Madeley*               BA HDE

NH Magubane             National Diploma (Hospitality Management) PGCE

AR Mahabeer              JSED FDE

M McLaughlin*           BSoc Sci  BEd (Hons)               

A Meiring                    HDE                                        

L Middleton                 HDE

NC Miller                     BEd (Hons)                                                                 

EI Moore                     BA PGCE

MJ Naudé                    MA PGCE

E Naidoo                      B Ed

R Neale                        BA

B Nicholas*                 BA(Hons) PGCE

FJ Oosthuyzen             BEd

G Pearl                        BSc (IS) (Hons) BEd (Hons)

J Ramburan                 BComm PGCE 

V Ramdhani                JSD FDE

P Ramsern                   BA (Hons) B.Paed

S Ramsout                   BEd BA (Hons)

DE Reuben                   FDE JSED                                

S Salomon                   B Ed    

PA Schwarz                  BA (Hons)

C Sewpal                      BEd

KN Sibiya                     BEd

ML Singh*                   BA BEd (Hons)

M Smith                       HDE

A Sutton                       BComm PGCE

T Tonkin                       BEd

T Wittstock                  B Comm

MOE Woodrow           Nat. Dip (Mech. Eng) PGCE

AE Woolahan              BA PGCE

* = Subject Head

PART TIME

S Mabaso                    B Mus                          Choirs

MM Mbanjwa             BPaed MA                   ZULFA

Y Rahim                       B Soc Sc                       AFRFA

STUDENT SUPPORT

KL Dawson                   BA BEd (Hons)                                     Assistant Counsellor

S Kowlesur                   BA (Social Work) B.BAdmin PGCE   Social Worker

PM Wild                      B.Soc Sci HDE                                      Counsellor

MEDIA STAFF

E Gomes                BA (Music) Nat Dip HR NGC IPRC

MB Chetty                   Assistant

           

 

SPORTS STAFF

LJ Davison                    Nat. Dip. (Sports Coaching Sciences)/Nat. Cert (Sports Management)                        Assistant Sports Officer

RG Lawrence                                                                                                                                                                 Assistant Sports Officer

DC Noble                                                                                                                                                                        Rugby Development Officer

S Surgeson                                                                                                                                                                     Sports Assistant

PD Windsor                                                                                                                                                                   Head of Sport

TEACHER ASSISTANTS

JM Bega                        CNST

B Moffatt                      ENGM/ BUSE

 

ADMINISTRATIVE STAFF

FINANCE

P Norris                                                                            Bursar

SM Schreuder             BComm                                      Accountant

S Squire                       Acco. Cert (City and Guilds)    Assistant Bursar

FRONT OFFICE

JL Hiscock                    Nat. Cert ECD;

                                    DTS Travel Dip.                            Receptionist

KL McCallum                                                                   Computerisation and Administration Clerk

MS van Willingh          Nat Dip. (Exec. Secretaries)    Front Office Manager

ICT

DA Gay                        BSc (Eng) HDE MCSE              Head of Technology

VH Mtakwende                                                            Database Administrator

R Naidu                      Certification in IT Management (UCT)

                                    Dip. PC Software Support       Network Administrator

MAA Tracey               BA HDE PGC - TESOL               Technology Integrator

MARKETING

NL Kidgell                    B Comm (Hons) CIM Dip.      Public Relations and Marketing Manager

OTHER

VA Gilks                                                                        LSU Administrator

WB Moore                                                                   Laboratory Assistant

EN Mdima                   BSocSci (Hons)                      Printing Room Clerk

 

SUPPORT STAFF

ZO Khanyile                 General Assistant

CB Mzimela                 Handyman

B Ndlovu                      Handyman

IJ Summerton              Grounds Manager